Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Mieszkańcy Korsz walczą o pozbycie się ołowiu. Sejmik apeluje o zdecydowane działania

2017-03-29 16:27:44 (ost. akt: 2017-03-29 13:08:18)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: masz

Wczoraj (28.03) radni Sejmiku większością głosów PO i PSL przyjęli przyjęli stanowisko w sprawie działania zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach. Mieszkańcy Korsz od dawna skarżą się na zakład, który ich zdaniem emituje niebezpieczne związki ołowiu do środowiska.

W przyjętym stanowisku, które zostało zgłoszone z inicjatywy radnych PSL i PO (przeciw głosowali radni PiS) Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wezwał wojewodę i służby mu podległe (Inspekcję Ochrony Środowiska, Inspekcję Sanitarną oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego) do podjęcia zdecydowanych działań, które mają wyjaśnić sytuację zdrowia i życia mieszkańców Korsz, w związku z funkcjonowaniem zakładu.

Przypomnijmy: mieszkańcy Korsz od dłuższego czasu skarżą się na zakład recyklingu akumulatorów. Obawiają się o swoje zdrowie, bo uważają, że zakład emituje niebezpieczne związki ołowiu do środowiska. Sejmik uzasadnił przyjęte stanowisko właśnie wypływającymi wciąż skargami. Jak przypomniał, o tej inwestycji zadecydowały miejscowe władze, a odbioru i dopuszczenia do użytkowania zakładu dokonały również instytucje lokalne o zasięgu powiatowym, przy wiedzy i zaangażowaniu władz miejskich.

Pozwolenie zintegrowane, czyli koncesja wydana przez odpowiednie służby jest następstwem pozwoleń uzyskanych lokalnie. Radni podkreślali, że Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie pozostaje obojętny wobec problemów zgłaszanych przez mieszkańców miasta i gminy Korsze, jednak nadzór nad m .in. funkcjonowaniem zakładu na bieżąco prowadzą inspekcje i służby podległe wojewodzie. I to właśnie wojewoda ma obowiązek zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

Zobacz także: Przełom w sprawie trującego ołowiu w Korszach. Radni powiatowi chcą zamknąć Zakład Recyklingu Akumulatorów Przełom w sprawie trującego ołowiu w Korszach. Radni powiatowi chcą zamknąć Zakład Recyklingu Akumulatorów Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu radni przyjęli uchwałę w sprawie zamknięcia Zakładu ZAP Sznajder Batterien S.A. w Korszach. To przełom w...
Kilka miesięcy temu Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wysłała akt oskarżenia przeciw byłemu dyrektorowi zakładu recyklingu akumulatorów ZAP Sznajder Batterien w Korszach do Sądu Rejonowego w Kętrzynie.

Sławomirowi W. za zanieczyszczanie środowiska ołowiem grozi kara do 5 lat więzienia. Proces ma się rozpocząć pod koniec kwietnia.
Mieszkańcy Korsz z kolei domagają się zamknięcia zakładu. A przedstawiciele ZAP Sznajder Batterien zapewniają, że mają wszystkie potrzebne certyfikaty.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oszolomka #2223092 | 83.6.*.* 14 kwi 2017 00:33

  tak trzeba być oszołomem , żeby w dzisiejszych czasach w dobie internetu w dostępie do tak obszernych publikacji na temat szkodliwości przekroczeń metali ciężkich działających negatywnie na środowisko i na człowieka, w tym ołowiu i np 4000% arsenu, czy tak ma być ? .. kim jesteś ?, strasznie niski poziom prezentujesz,poczytaj wydania naukowe . tym wpisem dałeś dowód swojej inteligencji .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aniołek #2214385 | 5.172.*.* 31 mar 2017 22:21

  Ten komitet już jest tak przesiąknięty ołowiem, że im już nic nie pomoże. Właściciel tego zakładu powinien ich wszystkich zatrudnić i po kłopocie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zorz #2212551 | 88.156.*.* 30 mar 2017 10:22

  To jeszcze tego bałaganu nie zamknięto? Ciągnie się to jak flaki. Jakieś tajemne moce działają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mati Express Olsztyn z patelki #2212133 | 188.146.*.* 29 mar 2017 18:20

  Moga swoja patelnia wasze korsze i ten olow wywiesc ,jeden telefon do mnie i jest sprawa zalatwiona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zofia #2212104 | 83.6.*.* 29 mar 2017 17:41

  Bosz, że tym oszołomom jeszcze się nie znudziło. Banda nierobów która ma czas na manifestacje, happeningi i inne bzdury. Za uczciwą robotę się w końcu weźcie !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages