Piątek, 3 kwietnia 2020. Imieniny Pankracego, Renaty, Ryszarda

Zakład Recyklingu Akumulatorów w Korszach zawiesił produkcję

2019-07-01 15:30:00 (ost. akt: 2019-07-02 08:16:35)
Protesty przeciwko funkcjonowaniu zakładu trwają od kilku lat

Protesty przeciwko funkcjonowaniu zakładu trwają od kilku lat

Autor zdjęcia: masz

ZAP Sznajder postanowił od 1 lipca zawiesić produkcję. Na jak długo? Nie wiadomo. W piśmie skierowanym do m.in. Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego zarząd firmy tłumaczy podjęte działania względami ekonomicznymi.

Funkcjonowanie korszeńskiego zakładu od wielu lat wzbudza kontrowersje. Część mieszkańców oskarża firmę o zatruwanie środowiska. Były dyrektor zakładu został oskarżony przez prokuraturę o to, że będąc odpowiedzialnym za bieżące funkcjonowanie Oddziału Produkcyjnego w Korszach zajmującego się recyklingiem akumulatorów i produkcją czystego ołowiu, zanieczyszczał powietrze, powierzchnię ziemi i wodę ołowiem w strefie co najmniej 200 metrów od miejsca lokalizacji tego zakładu. Według ustaleń prokuratury zanieczyszczenie substancjami (w szczególności ołowiem) emitowanymi przez zakład mogło zagrozić zdrowiu ludzi mieszkających na tym terenie, a także mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach (tj. czyn z art. 182 § 1 kk.). Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia wskazał, że na skutek licznych skarg okolicznych mieszkańców zakład w Korszach był poddany kontrolom, w szczególności przez WIOŚ w Olsztynie, podczas których miały być stwierdzone nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której miało wynikać, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie głównych elementów środowiska w jego sąsiedztwie.

17 stycznia Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał Sławomira W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, z tym ustaleniem, że został on popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie (tj. popełnienia czynu z art. 182§3 kk). Sławomir W. został za to skazany na karę grzywny w kwocie 30 tys. zł. Sąd orzekł od oskarżonego także nawiązkę w wysokości 20 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych. W czerwcu Sąd Okręgowy w Olsztynie podtrzymał ten wyrok. — Sąd odwoławczy uznał, że ustalenia Sądu Rejonowego w Kętrzynie były trafne i opierały się na prawidłowej ocenie materiału dowodowego — poinformował Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Prezes Zarządu ZAP Sznajder Batterien poinformował na piśmie, m. in. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jak wynika z dokumentu, firma zawiesiła produkcję z dniem 1 lipca na czas nieokreślony. Motywowane jest to "przyczynami ekonomicznymi". Taką informację przekazał 28 czerwca Michał Kochanowski, starosta powiatu kętrzyńskiego podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Brali w niej udział przedstawiciele nieformalnego Komitetu na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze. Stojący na jego czele Henryk Rechinbach nie kryje satysfakcji. — Wiadomo, że wstrzymanie produkcji to nie jest ostateczne zamknięcie zakładu. Cieszymy się jednak, że produkcja zostaje wstrzymana. Z naszych obserwacji, to w tym roku miała ona charakter bardziej dorywczy. Nie zdarzało się wcześniej, żeby spółka wstrzymywała produkcję z tytułu np. długiego weekendu. Będziemy jednak cały czas zabiegać, aby firmie cofnięto pozwolenie zintegrowane. Wtedy będziemy mieli pewność, że zakład zakończy działalność — dodaje przewodniczący komitetu.

Ostatnie badania gleby pod zakładem były prowadzone w maju przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wyniki nie są jeszcze znane. Niestety nie udało nam się skontaktować z nikim z zarządu firmy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, cały zarząd przebywa obecnie na urlopach.

Wojciech Caruk

http://m.wm.pl/2018/01/orig/gwk-443474.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z Liścia #2756310 | 188.146.*.* 2 lip 2019 15:30

  No ale skoro w Korszach tyle miejsc pracy to przecież nic się nie stanie że przybędzie bezrobotnych...Sarkazm oczywiście ...Na zasiłkach miasto.Tylko czy starczy na to kasy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Luk #2755856 | 188.146.*.* 1 lip 2019 21:08

  Co teraz z pracownikami ? Zasiłek ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. szkoda #2755737 | 77.111.*.* 1 lip 2019 16:57

  praca była

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. agga #2755708 | 89.228.*.* 1 lip 2019 16:03

   Dlatego w Korszach tyle tanich domów na sprzedaż.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages