środa, 19 czerwca 2019. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Wyrok dla byłego dyrektora zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach utrzymany

2019-06-13 14:07:54 (ost. akt: 2019-06-13 15:53:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Sąd Okręgowy w Olsztynie 13 czerwca utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Sławomira W. za zanieczyszczenie środowiska w rejonie zakładu zajmującego się recyklingiem akumulatorów w Korszach.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec 2016 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi W. podejrzanemu o to, że w latach 2012-2015 jako dyrektor ds. recyklingu ZAP Sznajder Batterien SA z siedzibą w Piastowie, będąc odpowiedzialnym za bieżące funkcjonowanie Oddziału Produkcyjnego w Korszach zajmującego się recyklingiem akumulatorów i produkcją czystego ołowiu, zanieczyszczał powietrze, powierzchnię ziemi i wodę ołowiem w strefie co najmniej 200 metrów od miejsca lokalizacji tego zakładu. Według ustaleń prokuratury zanieczyszczenie substancjami (w szczególności ołowiem) emitowanymi przez zakład mogło zagrozić zdrowiu ludzi mieszkających na tym terenie, a także mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach (tj. czyn z art. 182 § 1 kk.). Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia wskazał, że na skutek licznych skarg okolicznych mieszkańców zakład w Korszach był poddany kontrolom, w szczególności przez WIOŚ w Olsztynie, podczas których miały być stwierdzone nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której miało wynikać, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie głównych elementów środowiska w jego sąsiedztwie.

Proces Sławomira W. rozpoczął się w dniu 28 kwietnia 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia.

Wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji zapadł w dniu 17 stycznia 2019 r. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał Sławomira W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, z tym ustaleniem, że został on popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie (tj. popełnienia czynu z art. 182§3 kk). Sławomir W. został za to skazany na karę grzywny w kwocie 30 tys. zł. Sąd orzekł od oskarżonego także nawiązkę w wysokości 20 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych.

Apelacje od rozstrzygnięcia sądu rejonowego w powyższej sprawie wnieśli prokurator, dwoje oskarżycieli posiłkowych oraz obrońca oskarżonego.

— Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 13 czerwca 2019 r. utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji. Sąd odwoławczy uznał, że ustalenia Sądu Rejonowego w Kętrzynie były trafne i opierały się na prawidłowej ocenie materiału dowodowego zebranego w powyższej sprawie. W ocenie sądu okręgowego słuszny był również wymiar kary orzeczonej wobec oskarżonego — poinformował Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT ZA TYDZIEŃ NA ŁAMACH "GAZETY W KĘTRZYNIE"Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. artus #2747047 | 83.14.*.* 14 cze 2019 15:14

  i dobrze! Ty się człowieku zwykły szary starasz, wymieniasz piece na ekologiczne kotły na pelet od kostrzewy, rezygnujesz z diesla i w ogóle robisz wszystko by nam się lepiej żyło wszystkim a taki !@#$%$ truje nas wszystkich ! solidne kary powinny być za takie uczynki, oj solidne..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pijany rycho #2746650 | 83.21.*.* 13 cze 2019 16:18

  ktoś tę instalację zaprojektował ktoś ją odebrał i ktoś znalazł jelenia na stanowisko dyrektora

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages