środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Troje radnych bez mandatów

2019-03-03 10:00:00 (ost. akt: 2019-03-03 09:07:42)
W oparciu o wcześniejsze decyzje sądu wojewoda wygasił radnym mandaty i zarządził powtórzenie wyborów

W oparciu o wcześniejsze decyzje sądu wojewoda wygasił radnym mandaty i zarządził powtórzenie wyborów

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Perturbacji wyborczych w Radzie Miejskiej ciąg dalszy. Wojewoda wygasił mandaty trojgu radnych i wyznaczył na koniec marca termin ponownych wyborów w trzech okręgach. To pokłosie pomyłki, do której doszło 21 października 2018.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski zarządzeniem z dnia 28 stycznia 2019r. wygasił mandaty radnym Rady Miejskiej w Korszach: Justynie Kurchan i Andrzejowi Wankiewiczowi. Oznacza to, że nie mogą już uczestniczyć w posiedzeniach rady. Tą samą decyzją wojewoda wyznaczył dzień ponownych wyborów w okręgach 14 i 15 w gminie Korsze na 31 marca.

Z kolei 19 lutego wygaszony został mandat Elżbiety Łotoczko, wybranej z okręgu nr 5. Wojewoda podjął decyzję, że tutaj wybory odbędą się również 31 marca.

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 5 grudnia 2018 r unieważnił wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października 2018r., w okręgach 14 i 15 w gminie Korsze, przychylając się do protestów wyborczych złożonych przez Irenę S. i Renatę B. — Ustalono, że faktycznie doszło do błędnego sporządzenia spisów wyborców, wskutek czego wyborcy z okręgu nr 15 zostali wpisani do okręgu nr 14 i otrzymali nieprawidłowe karty do głosowania. W dniu wyborów do godz. 16.25 wydano 31 nieprawidłowych kart do głosowania, co niewątpliwie miało wpływ na wynik wyborów w okręgach nr 14 i 15. Ciężar głosów rozkładał się bowiem w ten sposób, że w okręgu nr 14 wygrał Andrzej Wankiewicz różnicą 2 głosów, natomiast w okręgu nr 15 wygrała Justyna Kurchan różnicą 23 głosów — mówi Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd stwierdził również 20 grudnia nieważność wyborów również w okręgu nr 5. Wygasił mandat radnej Elżbiety Łotoczko oraz nakazał przeprowadzenie ponownego głosowania w tym okręgu. — Zdaniem sądu, mylne wydanie wyborcy z Okręgu Wyborczego nr 5 karty do głosowania w okręgu nr 4 miało wpływ na wyniki wyborów w okręgu nr 5, ponieważ Elżbieta Łotoczko wygrała w okręgu nr 5 różnicą tylko 1 głosu — informuje rzeczniczka.

— W ponownych wyborach w gminie Korsze, które wojewoda wyznaczył na 31 marca, mogą wziąć udział tylko te komitety i ci kandydaci, którzy brali udział w wyborach 21 października 2018r. Komisje będą pracować w takich samych składach, w jakich pracowały w październiku — informuje Piotr Sarnacki, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.


Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages