Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Uczniowie z Garbna badali swoje pochodzenie

2018-12-21 13:17:53 (ost. akt: 2018-12-23 09:33:00)

Autor zdjęcia: archiwum SP Garbno

Warmia i Mazury do 1945 roku były częścią państwa niemieckiego. Po zakończeniu II wojny światowej dawne Prusy Wschodnie stały się częścią państwa polskiego. Większość mieszkańców naszego regionu stanowiła ludność napływowa, której ojcowie i dziadowie przybyli tutaj z dawnych, straconych przez Polskę Kresów Wschodnich.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Garbnie wzięła udział w projekcie „Szkoła Niepodległej 1918 – 2018” zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Realizując wybrane prace wchodzące w skład projektu postanowiliśmy przeprowadzić badanie sprawdzające miejsce pochodzenia rodzin naszych uczniów. Założyliśmy, że większość rodzin uczniów naszej szkoły ma pochodzenie kresowe. Zadanie realizował nauczyciel historii pan Mariusz Sak z uczennicami klasy 8 sp., Oliwią Ćwikowską, Julią Hul, Julią Lisiecką i Julią Pietrzyk.

Dziewczyny wspólnie z opiekunem sporządziły ankietę, którą skierowano do rodziców uczniów naszej szkoły. Ankieta składała się z dwóch tabel, górnej – wypełnianej przez ojca dziecka i dolnej – wypełnianej przez matkę dziecka. W tabeli należało wskazać region, który do 1945 roku należał do dawnego państwa polskiego. Do wyboru było czternaście regionów. Po namyśle dołączyliśmy do tabeli także region dawnych Prus Wschodnich ponieważ założyliśmy, że jakaś mała część uczniów może mieć pochodzenie z obszaru dawnych Niemiec, co później potwierdziły wyniki ankiety.

Ankieta, rozdawana uczniom SP Garbno w miesiącach październik i listopad 2018 roku, była na bieżąco opracowywana przez uczennice klasy 8 sp. W związku z tym, że uczniowie naszej szkoły pochodzą z rodzin wielodzietnych ankietę otrzymało tylko jedno z rodzeństwa, ogółem 92 uczniów z klas 4 – 8 sp. i 3 gimnazjum. Zwrócono wypełnionych 76 ankiet. W każdej ankiecie można było wskazać maksymalnie cztery miejsca pochodzenia, dwa ze strony matki (jej rodzice) i dwa ze strony ojca (jego rodzice). Ankietę wypełniło 82% rodziców, z czego aż 11% ankiet zostało wypełnionych tylko przez jednego rodzica. Oddano ogółem 280 głosów na poszczególne regiony.

Analiza ogólna ankiety wykazała, że głównymi regionami pochodzenia rodzin uczniów SP Garbno są Mazowsze (19,64%), Wileńszczyzna (13,21%), Suwalszczyzna (11,07%), Prusy Wschodnie (10,71%) i Podlasie (10,71%). Analiza szczegółowa ukazała, że głównymi regionami pochodzenia rodzin naszych uczniów ze strony matki są Mazowsze (20,71%), Prusy Wschodnie (14,28%), Wileńszczyzna (13,57%), Podlasie (13,57%) i Suwalszczyzna (10,71%). Głównymi regionami pochodzenia rodzin ze strony ojca są Mazowsze (18,57%), Wileńszczyzna (12,85%) i Suwalszczyzna (11,42%).

Analiza ankiety nie potwierdziła początkowego założenia. Okazało się, że większość rodzin uczniów SP Garbno (około 56%) pochodzi z regionów, które należały przed wojną do państwa polskiego i należą do Polski także obecnie. Pochodzenie kresowe ma tylko 24% rodzin naszych uczniów. Małą Ojczyzną większości tych rodzin jest przedwojenna Wileńszczyzna. Wśród miejsc pochodzenia, które wskazywali rodzice były także miejsca tak „egzotyczne” jak słynna Odessa na Ukrainie. Na koniec warto podkreślić, że bardzo duży odsetek (10,71 %) otrzymał region dawnych niemieckich Prus Wschodnich. Może to świadczyć o tym, że prawie jedenaście procent rodzin naszych uczniów miało przodka, który do 1945 roku zamieszkiwał obszar państwa niemieckiego.

Zadanie zrealizowane przez uczennice klasy 8 sp. wniosło ogromną wartość w życie naszej szkoły. Poprzez poznanie pochodzenia rodzin naszych uczniów możemy się jeszcze bardziej zintegrować jako szkoła, aby poczuć się jak jedna wielka rodzina. Im więcej o sobie wiemy, tym bliżsi sobie stajemy się nawzajem. Teraz już wiemy lepiej kim jesteśmy i skąd pobraliśmy wartości, którymi wszyscy kierujemy się w życiu. Teraz już wiemy, skąd nasz ród.

Mariusz Sak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages