środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" w Garbnie

2018-11-09 16:39:12 (ost. akt: 2018-11-09 16:51:33)

Autor zdjęcia: archiwum skzoły

7 listopada 2018r. świetlica szkolna w Garbnie przybrała biało-czerwone barwy. Na ścianie pojawiła się gazetka dotycząca Narodowego Święta Niepodległości, nad naszymi głowami zawisł biały orzeł w złotej koronie, w centralnym miejscu pojawiła tablica przedstawiająca kilkanaście grafik związanych z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, a obok niej stanął stolik z pękiem czerwonych róż w wazonie i krzesło.

Wcześnie rozwieszono plakaty i wykonano specjalne ulotki. Wszystko to zostało przygotowane specjalnie na spotkanie z najsłynniejszą w Polsce książką. Bowiem uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i seniorzy tego dnia wspólnie czytali wybrane fragmenty „Pana Tadeusza”.

Zebranych przywitała jedna z organizatorek wydarzenia, nasza pani bibliotekarka, Justyna Komarowska, która wspomniała, że narodowe czytanie zostało zainicjowane w ramach akcji „Rok dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poza tym szkoła stara się o miano „Szkoły Niepodległej”. Aby je uzyskać społeczność szkolna musi wykonać szereg ważnych działań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz szeroko rozumianym patriotyzmem.

Po krótkim słowie wstępnym, pani Ewa Nowińska-Dymek przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą Adama Mickiewicza – autora „Pana Tadeusza” – oraz omówiła genezę powstania i budowę dzieła. Po czym zaprezentowano osiem, szczególnych fragmentów epopei narodowej. Podczas ich prezentacji, w tle wyświetlano slajdy związane z tematyką poszczególnych wątków, na zasadzie połączenia słowa i obrazu.

Pierwszy fragment zaprezentowała pani Justyna, która wyrecytowała, rozpoczynającą utwór inwokację. Następnie nasza seniorka pani Maria Urbanowicz przedstawiła poetycki obraz nieba, a pani Emilia Suwezda – przedstawiciel rodziców – odczytała fragment o lasach i drzewach polskich. Kolejno Marta Skrzydel uczennica klasy VII przytoczyła wątek opowiadający o grzybobraniu. Natomiast pani dyrektor Stefania Siewruk-Welens wyśmienicie zinterpretowała głosowo „Koncert Jankiela”. Fragment opowiadający o naturze Polaka odczytała nauczająca w naszej szkole mama – pani Elżbieta Lisiczyńska. Przedostatnią część, opowiadającą o znaczeniu roku 1812 w historii Polski przedstawiła druga z zaproszonych seniorek – pani Krystyna Baranowska. Na zakończenie fragment epilogu zaprezentowała najmłodsza uczestniczka czytania – Michalina Rutkowska z klasy IV. Uczniowie z uwagą wysłuchali wszystkich występów i każdy z nich nagrodzili gromkimi brawami.

Jako podsumowanie spotkania organizatorki przygotowały krótki quiz, podczas którego trzy ochotniczki z widowni odpowiedziały na kilka pytań związanych z „Panem Tadeuszem”. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor. Podkreśliła ona w kilku słowach jak ważne są tego typu spotkania w niepodległej od stu lat ojczyźnie oraz jak znaczącą rolę w życiu, znajdujących się pod zaborami, Polaków odegrało dzieło Mickiewicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zgodziły się wziąć udział we wspólnym, narodowym czytaniu, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby być razem z nami.


E. Nowińska-Dymek
J. Komarowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages