Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Jest protest wyborczy! Czy będzie powtórka głosowania?

2018-11-05 14:08:53 (ost. akt: 2018-11-05 15:17:37)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Okazuje się, że w niektórych samorządach jeszcze nie wszystkie karty zostały rozdane. W gminie Korsze wydano nieprawidłowe do głosowania na miejskich radnych. Do sądu trafił w tej sprawie protest wyborczy.

Sprawa dotyczy dwóch okręgów. Okręg nr 14 obejmował sołectwa: Bykowo, Karszewo, Sajna Wielka. Do rady startowali: Andrzej Wankiewicz (KWW Dla Rozwoju Gminy Korsze), Renata Błażewicz (KWW Kętrzyńska Wspólnota Samorządowa) i Roman Rosicki (KWW Porozumienie dla Korsz). Mandat uzyskał Andrzej Wankiewicz, który pokonał swoją rywalkę różnicą... dwóch głosów. W stosunku do trzeciego kandydata ta różnica wyniosła 21 głosów.

Okręg nr 15 obejmował sołectwa: Kałwągi, Prosna, Sątoczno. Tutaj najwięcej głosów zdobyła Justyna Kurchan (80; KWW Porozumienie dla Korsz) wyprzedzając kolejno Irenę Stróg (57 głosów; KKW SLD Lewica Razem) i Elżbietę Sychowicz (39 głosów; KWW Dla Rozwoju Gminy Korsze).

Jak się okazuje, 21 października w tym obwodzie karty wydano zgodnie z nieaktualnym już podziałem gminy na okręgi. Otrzymało je ponad 30 wyborców. Decyzję o powtórzeniu głosowania może podjąć sąd tylko w sytuacji, jeżeli ktoś złoży protest wyborczy. W przypadku wyborów samorządowych, protest wyborczy wnosi się na piśmie do właściwego sądu okręgowego za pośrednictwem właściwego sądu rejonowego, w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze województwa.

Tak też się stało 5 listopada. - Do Sądu Okręgowego w Olsztynie za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Kętrzynie wpłynął protest wyborczy Ireny Stróg o stwierdzenie nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgu nr 15 - informuje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olszynie.

Irena Stróg wskazała, że dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miasta Korsze z okręgu wyborczego nr 14. - Zdaniem wnioskodawczyni, zaistniała sytuacja znacząco wpłynęła na wynik wyborów w obu okręgach - dodaje rzeczniczka.

Jak wynika z wniosku, Irena Stróg wskazała, że już 21 października otrzymała informację, że na 77 uprawnionych do głosowania osób z wyżej wymienionych trzech miejscowości, błędnie oddano 31 głosów. Jej zdaniem, gdyby nie doszło do takiego błędu miałaby szansę otrzymać większość ilość głosów, co wpłynęłoby znacząco na wynik głosowania - potwierdza Żegarska.

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Sąd zadecyduje o tym, czy wybory w tym okręgu należy powtórzyć. Sąd Okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów.

Problem w gminie Korsze dotyczy jedynie głosowania na radnych miejskich.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages