Poniedziałek, 19 sierpnia 2019. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Wrześniowy Tydzień Wolności i Solidarności

2018-09-16 10:18:58 (ost. akt: 2018-09-16 10:45:48)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Miesiąc wrzesień w naszej gminie rozpoczął się Tygodniem Wolności i Solidarności. Szereg wydarzeń przygotowany został przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej, Parafii Podwyższenia Krzyża Św., Korszeńskiego Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego „Otwarte Drzwi”, partnerem była Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Korszach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski oraz Rektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego prof. dr hab. Ryszard J. Górecki.

Tydzień Wolności i Solidarności otworzyła Msza Święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Korszach z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i katechetycznego. Następnie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Korszach podczas uroczystości inauguracyjnej rok szkolny 2018/2019, ks. dr hab. Krzysztof Bielawny wygłosił wykład z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wtorkowe lekcje biblioteczne przygotowane przez pracowników Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach upłynęły pod hasłem wolności i solidarności. Wieczorem mieszkańcy Korsz uczestniczyli na Publicznym Miejscu Spotkań w pokazie filmowym pt. „Od przeszłości ku wolności”. Film poprzedził wykład o historii Korsz, który wygłosiła Małgorzata Kotkowska - nauczycielka historii.
Nie zabrakło wydarzeń skierowanych do najmłodszych. Pożegnanie lata skupiło na Publicznym Miejscu spotkań całe rodziny. Wspólnie pod hasłem „Wolności i Solidarności” dzieci i młodzież brały udział w konkursach i zabawach. Malowanie twarzy, fajne rzeczy z niefajnych śmieci, malowanie na strechu, pokazy robotów a także wspólna zabawa z grupą animacyjną „Taka impreza” wywołały dużo uśmiechu na twarzach dzieci. Za darmo można było bawić się na dmuchanym placu zabaw a także zjeść pyszną kiełbaskę z grilla.

Czwartek upłynął w artystycznym klimacie. Do biblioteki zawitał Teatr Przy Stoliku ze sztuką pt. „Pierwsza Młodość”. W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż, otwierający wystawę pt. „Satyryczne Makiety Kolejowe”, której autorem jest ks. Janusz Grygier. Uczestnicy wernisażu mogli osobiście porozmawiać z obecnym autorem makiet. Wystawa potrwa do 20 września.

W piątek, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach odbył się teatrzyk „Smocza Legenda” w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Krak- Art z Krakowa. Na widowni wraz z nauczycielami zasiadły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Korszach oraz Szkoły Podstawowej w Korszach.
Uroczystości 70 lecia Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach wpisały się w Tydzień Wolności i Solidarności. Wydarzeniu temu towarzyszył wykład ks. kan. dr Tomasza Garwolińskiego, dyrektor Biblioteki i Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie pt. „Od deski do deski, co można odkryć w zabytkowych książkach”.

Podczas sobotniego „Narodowego Czytania”, mieszkańcy Korsz wspólnie czytali na skwerze przy fontannie powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.
Tydzień Wolności i Solidarności zakończony został koncertem muzyki kameralnej w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Korszach. Przed korszeńską publicznością wystąpił olsztyński zespół Pro Musica Antiqua.

Projekt „Tygodnia Wolności i Solidarności” został wsparty przez Powiat Kętrzyński i Gminę Korsze.

Tekst i fot.: Organizatorzy

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages