Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Najważniejsze, że się rozwijamy

2018-05-18 07:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 09:38:17) Artykuł sponsorowany
— Dla mnie najważniejszy jest mieszkaniec. Niezbędny jest dobry kontakt władz samorządowych z mieszkańcami i dostrzeganie ich wszelkich potrzeb.

— Dla mnie najważniejszy jest mieszkaniec. Niezbędny jest dobry kontakt władz samorządowych z mieszkańcami i dostrzeganie ich wszelkich potrzeb.

Autor zdjęcia: archiwum UG Korsze

Ponad 100 inwestycji samorządowych na kwotę ok. 50 mln. zł. To bilans pracy Ryszarda Ostrowskiego na stanowisku burmistrza Korsz. Miasto i gmina jednak nie zwalniają tempa. Kolejne pomysły na rozwój i projekty są już w trakcie realizacji.

— Panie Burmistrzu pomówmy o inwestycjach w Gminie Korsze?
— W 2017 roku zrealizowaliśmy wiele projektów, a ich sukces to wynik współpracy różnych środowisk. Na 2018 rok zaplanowaliśmy wiele ambitnych zadań. Część z nich to oczywiście kontynuacja już podjętych, ale wiele z nich to zupełnie nowe zadania. Obecnie w wielu sprawach trwa procedura przetargowa. W 2017 roku po raz pierwszy mieszkańcy Korsz głosowali w Budżecie Obywatelskimi w ramach tego głosowania wybrali wymianę nawierzchni chodnika na ulicy Ogrodowej, budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy ul. Mickiewicza, przebudowę ciągu komunikacyjnego i placu pomiędzy budynkami na ul. Mickiewicza. Jako Burmistrz staram się oczywiście o pozyskanie środków na realizację inwestycji na terenie Gminy zarówno z funduszy krajowych jak i unijnych. Prowadzę również intensywne rozmowy z przedstawicielami instytucji na szczeblu wojewódzkim. Obecnie przystępujemy także do ogłoszenia przetargów i realizacji działań na które mamy podpisane umowy. W gminie Korsze została powołana 15 osobowa Rada Seniorów. Trwa także termodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Korsze. Pozyskaliśmy także dofinansowanie na projekt „Rozwój nowoczesnej e-administracji w Gminie Korsze”.

— Na czym ma polegać projekt „Rozwój nowoczesnej e-administracji w Gminie Korsze”?
— W ramach projektu przewidziane jest m.in. uruchomienie Centralnej Platformy E-Usług Mieszkańca i elektronicznego systemu obiegu dokumentów w urzędzie. Dzięki projektowi niebawem cześć usług świadczonych przez Urząd Miejski w Korszach będzie można zrealizować za pomocą internetu, nie wychodząc z domu.

— Jakie budynki objęte są termomodernizacją i jaki jest zakres prac?
Budynki szkół podstawowych w Korszach, Garbnie, Łankiejmach oraz budynek Przedszkola Miejskiego w Korszach doczekały się kompleksowej termomodernizacji. Zakres prac to przede wszystkim wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, ocieplanie ścian i stropów oraz modernizacja systemów grzewczych jak i wymiana opraw oświetleniowych, montaż instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo w Zespole Szkół w Garbnie zostanie zamontowana pompa ciepła.

— Czemu ma służyć powołanie Rady Seniorów w Korszach?
— W naszym społeczeństwie przybywa coraz to więcej seniorów, więc powołanie Rady Seniorów ma sprzyjać w tworzeniu warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej tych osób `jak i rozwijania więzi międzypokoleniowych. Rada Seniorów umożliwi osobom starszym większy udział w podejmowaniu przez samorząd decyzji w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Seniorzy powinni być aktywni, dla dobra ich samych, ale i nas wszystkich.

— Zbliża się koniec kadencji, czas na podsumowania. Co udało się zrealizować przez te wszystkie lata w dziedzinie infrastruktury, oświaty, sportu, kultury, rozwoju gospodarczego i ludzkiego gminy?
— Sukcesów i pozytywnych działań jest dość sporo. Działania prorozwojowe realizujemy od wielu lat i nie tylko w moim przekonaniu Gmina zmieniła się na plus. Aby poprawić jakość życia mieszkańców Gminy Korsze byłem inicjatorem ponad 100 inwestycji samorządowych na kwotę ok. 50 mln zł. Były to inwestycje wodociągowe, kanalizacyjne, drogowe, oświatowe, kulturalne i sportowe. Wybudowaliśmy amfiteatr, świetlice, punkty biblioteczne, powstał „Orlik”, place zabaw i wiele innych. Do ważnych działań samorządu należą także wszystkie działania skupione na sporcie i kulturze. Podczas ostatnich lat w poszczególnych sołectwach i samym mieście powstało wiele organizacji pozarządowych, które prężnie działają, co mnie ogromnie cieszy. Dzięki konsekwencji i uporowi Korsze dysponują oddaną na początku stycznia 2017 r. halą widowiskowo-sportową. Dzięki wizji rozwojowej Korsze mają też nie tylko znacznie zwiększone dochody w budżecie, ale dzięki elektrowniom wiatrowym są liderem w rejonie jeśli chodzi o energię odnawialną. Najważniejsze jest to, że się rozwijamy. Nie stoimy w miejscu.

— Które z działań samorządu uważa Pan za największy sukces?
— Każda inwestycja ma duże znaczenie. Bo każda służy ludziom. Wielomilionowa jak np. budowa farmy wiatrowej i drobna, jak załóżmy budowa kawałka chodnika w małej wsi. Z każdą inwestycją spełniamy przecież oczekiwania mieszkańców naszej małej ojczyzny.

— Jak ocenia Pan swoje relacje z mieszkańcami?
— Dla mnie najważniejszy jest mieszkaniec. Niezbędny jest najlepszy kontakt władz samorządowych z mieszkańcami i dostrzeganie ich wszelkich potrzeb. Wiedziałem, że jako burmistrz będę otwarty na sprawy innych ludzi, nie ze względu na pełnioną funkcję społeczną, ale taki po prostu już jestem. Naturalne dla mnie jest to, że służę każdemu pomocą, jak tylko potrafię najlepiej. Mieszkańcy przychodzą z różnymi sprawami, którym poświęcam czas, wysłucham każdego, więc mam nadzieję, że mieszkańcy mają do mnie zaufanie. Chcę, aby ludziom w gminie Korsze żyło się jak najlepiej i jak najbardziej komfortowo.
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages