środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Patriotyczna wieczornica wzbudziła emocje

2017-11-16 08:00:00 (ost. akt: 2017-11-15 22:34:22)
Występy uczniów doprowadzały widzów do wzruszenia

Występy uczniów doprowadzały widzów do wzruszenia

Autor zdjęcia: I. Kuncer

Czym jest dla Polaka jego Ojczyzna? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż patriotyzm może przybierać różne oblicza. W związku z 99. rocznicą odzyskania niepodległości uczniowie z Łankiejm zastanowili się nad tą kwestią.

W piątek 10 listopada w Szkole Podstawowej w Łankiejmach lekcje zaczęły się bardzo nietypowo, ponieważ spotkaliśmy się dopiero o 9.40. Po planowych zajęciach, przed godziną 16, udaliśmy się pod kościół, gdzie w miejscu pamięci oddaliśmy hołd podporucznikowi Filipowi Krasuckiemu, bohaterowi, który poświęcił życie za nasz kraj. Następnie wzięliśmy udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Po uroczystości wróciliśmy do szkoły, aby obejrzeć „Wieczornicę patriotyczną”. W jej przygotowanie zaangażowanych było wielu uczniów z prawie wszystkich klas – I, II, III, IV, V, VII i III gimnazjum. Starali się pokazać, czym jest dla nich patriotyzm. Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz uczniowie i pracownicy szkoły mogli przez 45 minut zadumać się, wzruszyć i wspólnie pośpiewać. „Aktorzy” ze starszych klas przybliżyli zebranym historię rozbiorów i moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Poruszyli recytacją utworów o Ojczyźnie. Mogliśmy usłyszeć teksty Skargi, Mickiewicza, Tuwima, Broniewskiego czy mocne słowa Karola Wojtyły, Papieża – Polaka. Niejednokrotnie podkreślano zdanie „Dumny jestem z tego, że jestem synem tej Ojczyzny”.
Niesamowite wrażenie na wszystkich zrobiły pokazy najmłodszych dzieci. To one zebrały największe brawa za dostojny taniec, jakim jest polonez. Widzieliśmy łzy w oczach, gdy mała Zuzia recytowała słowa listu do swojego taty, żołnierza i gdy jej starsza koleżanka Ola śpiewała piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż…”. Tyle samo emocji wywołało zakończenie uroczystości – niepowtarzalny taniec z flagami, który zaprezentowali uczniowie z klasy III. Nikt nie pozostał obojętny na to widowisko przygotowane pod okiem Izabeli Kuncer i Marty Samsel.
Gdy uciszyły się brawa, nastąpiło rozwiązanie szkolnych konkursów związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Autorki pytań, Izabela Kuncer i Aneta Lesik, wręczyły nagrody Monice Beredzie z klasy VI i Emilii Fedczak z klasy III gimnazjum za wiedzę o symbolach narodowych oraz Izabeli Huryń z klasy VII za piękny plakat informujący o wieczornicy. Następnie głos zabrali dyrektor szkoły Marta Kragiel oraz kierownik Referatu Oświaty i Kultury w Korszach Piotr Sańko. Podkreślili, jak ważne jest pamiętanie na co dzień o Ojczyźnie i podziękowali za możliwość udziału w uroczystości.
Mamy nadzieję, że nikt z obecnych na wieczornicy nie wyszedł ze szkoły bez refleksji, że Ojczyzna powinna być dla nas jedną z najważniejszych wartości, a słowa Stefana Żeromskiego stanowić swoisty katechizm każdego Polaka: „Ciebie jedną kocham, cudowna rodzinna ziemio. Bądź błogosławiona, stworzona dla nas, abyś wspierała dusz naszych słabość, abyś powiększała uczuć małość – piękna, dobra, umiłowana”.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages