Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Koła Gospodyń Wiejskich w Babieńcu i Łankiejmach wysoko w plebiscytowym rankingu

2017-02-11 13:15:38 (ost. akt: 2017-02-11 13:53:15)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Baby z Babieńca

- Tak naprawdę nie wiemy kto zgłosił nasze stowarzyszenie do plebiscytu "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich" województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak jesteśmy, a głosy są na nas oddawane i bardzo nas to cieszy - mówi Czesława Orłowska - Staniszewska z KGW Baby z Babieńca,

Działające od pięciu lat. "Baby" w powiecie znane są przede wszystkim z artystycznych występów. Ale wokalne popisy to tylko część działań, na których skupiają się panie z Babieńca.

- Śpiewamy ludowe i biesiadne pieśni. Realizujemy również wiele projektów, które rozwijają nasze zainteresowania. Członkiniami stowarzyszenia jest dwanaście pań, jednak przy realizacji różnych przedsięwzięć angażują się całe nasze rodziny - opowiada Czesława Orłowska - Staniszewska. Właśnie to łączenie pokoleń i angażowanie lokalnej społeczności pokazuje, jak ważną rolę mają do spełnienia koła.

Za Babami z Babieńca udany rok, okraszony wyróżnieniami i nagrodami.

- W kwietniu otrzymaliśmy nagrodę Łabędzia Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej powiatu kętrzyńskiego w kategorii „Z tradycją w działaniu”. Organizatorem plebiscytu była Fundacja Wspólny Rozwój. Znalazłyśmy się też w półfinale ogólnopolskiego konkursu „Kobiety na start” zorganizowanego przez ogólnopolski Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz Gospodyni. We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kętrzynie i Gminą Korsze wydaliśmy foldery dwujęzyczne promujące Gudniki, zabytkową miejscowość z gminy Korsze. Współorganizowałyśmy również uroczyste obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w Gudnikach, zorganizowałyśmy imprezę zakończenia wakacji w Babieńcu , w której uczestniczyło ok 200 osób. Bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych - wylicza prezes koła z Babieńca.

Stawiają na rękodzieło
Równie dużo dzieje się na drugim krańcu gminy Korsze. Łankiejmach koło gospodyń funkcjonuje nieformalnie, skupiając wokół siebie kilkanaście pań.

- Istniejemy od 2012 roku, w tym czasie dorobiliśmy się m.in. wyróżnień ze strony burmistrza Korsz. Staramy się aktywizować mieszkańców, organizujemy warsztaty, występy artystyczne. Utworzyliśmy zespół Ani Babki, w którym występuje pięć pań. Kłopotem z pewnością jest brak świetlicy. Spotykamy się więc w bibliotece, albo... u sołtysa na polanie. Miejsce spotkań mieszkańców nazywa się bowiem Wesołą Polaną - mówi z uśmiechem Anna Konopka, szefowa koła z Łankiejm. Kłopoty lokalowe nie zniechęcają pań, które regularnie ćwiczą repertuar muzyczny, przy okazji organizując inne przedsięwzięcia. Ciekawostką jest także fakt, że KGW w Łankiejmach ma swój profil na Facebook'u, aktualizowany regularnie.

- Są chęci do działania, jest zapał do pracy. Cieszą nas pozytywne głosy, które słyszymy po występach w gminach naszego powiatu, to z pewnością motywuje nas do dalszego działania - mówi Anna Konopka.

Koła Gospodyń Wiejskich integrują czasem całą wiejską społeczność, a przy okazji łączą pokolenia. - Tak jest przy okazji dożynek, wieniec tworzymy w dużym gronie, a przy jego tworzeniu spotkać można i starszych i młodszych. Tak samo zresztą jak w codziennym życiu koła, choć wiadomo, że młodszym ciężej jest znaleźć czas - wyjaśnia szefowa koła w Łankiejmach.

Zasady naszego plebiscytu na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich"

1. Kandydatury na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich" województwa warmińsko-mazurskiego mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje Gazety Olsztyńskiej/Dziennika Elbląskiego oraz tygodników wydawanych przez Grupę WM: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia mile widzine.
2. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59
3. Głosujemywysyłając smsy. Koszt jednego sms’a wynosi 1,23 zł brutto. Głosowanie rozpocznie się 27.01 2017 r. i potrwa do 3 marca 2017 r. do godz. 23.59
4. Tytuł "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich" województwa warmińsko-mazurskiego otrzyma Koło, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejne Koło, które otrzyma największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu otrzyma tytuł Srebrnego, a trzy kolejne Brązowego Koła.
6. W powiatach, gdzie będzie zgłoszonych 7 i więcej kół wyłonimy dodatkowo 3 laureatów powiatowych.Regulamin: kliknij tutaj


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages