Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Wileńskim szlakiem z MOK

2015-04-23 15:08:40 (ost. akt: 2015-04-23 15:13:04)
Uczestnicy wycieczki na tle Ostrej Bramy

Uczestnicy wycieczki na tle Ostrej Bramy

Autor zdjęcia: Tomasz Lenkowski

Miejski Ośrodek Kultury w Korszach był organizatorem dwudniowej wycieczki do Wilna i Trok. Wyjazd zainicjowany przez pracowników naszego ośrodka cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W wyjeździe wzięło udział 50 osób.

Po przyjeździe do Wilna spotkaliśmy się z naszą przewodniczką Aliną Obolewicz. To młoda i jak się później okazało pełna profesjonalizmu osoba. Wspaniała przewodniczka, którą wszystkim serdecznie polecamy.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Cmentarz na Rossie. MATKA I SERCE SYNA. Taki lakoniczny napis widnieje na najważniejszym dla Polaków grobie na wileńskim Cmentarzu. To tam spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożone u stóp trumny jego matki. W tym ważnym dla nas miejscu złożyliśmy wieniec z biało – czerwoną wstęgą oraz zapaliliśmy znicze. W chwili zadumy pomodliliśmy się i ruszyliśmy na kolejne miejsca pamięci. Odwiedziliśmy również m.in. groby żołnierzy z Oddziałów gen. Żeligowskiego, groby żołnierzy polskich poległych w II Wojnie Światowej, groby słynnych przedstawicieli inteligencji polskiej, profesorów Uniwersytetu Wileńskiego i wielu słynnych Polaków.

Kolejnym punktem programu był barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła – zwany „perłą wileńskiego baroku”. Widok z góry Trzech Krzyży również dla wielu zapadnie w pamięci. Trzy Krzyże to pomnik, którego autorem był autor Antoni Wiwulski - autor Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Po zwiedzaniu był czas wolny. Uczestnicy spacerowali uliczkami Wilna. Chętni wzięli udział we mszy św. w kościele p.w. Św. Teresy – Ostra Brama (w języku polskim).

Dzień drugi rozpoczęliśmy zakupami, mszą św. w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej (w języku polskim). Następnie zwiedziliśmy: Klasztor i barokową cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Ducha – miejsce przechowania relikwii trzech świętych prawosławnych męczenników. Ciekawym punktem w programie była "Cela Konrada" - unicki kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru rosyjskiego mieściło się więzienie dla działaczy antycarskich. W 1823 r. podczas procesu Filaretów, w jednej z celi zwanej później „Celą Konrada” przez 6 miesięcy był więziony Adam Mickiewicz, który opisał klasztor-więzienie w III części „Dziadów”. Naszej wycieczce zapadł również w pamięci rynek starego miasta, ratusz, getto żydowskie. Modliliśmy się także w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym od 2005 r. znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” – pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego na świecie. Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki (niegdyś Pałac Biskupi), znany z utworów Mickiewicza, jako „pałac gubernatora”, tymczasowa siedziba Napoleona, Kutuzowa, Piłsudskiego. Zwiedziliśmy także: „Zaułek gotycki” – piękny gotycki kościółek św. Anny, który to Napoleon Bonaparte chciał na dłoni przenieść do Paryża; kościół Bernardynów – kościół-twierdza obronna, ogniwo powstańców antycarskich; pomnik A. Mickiewicza. Na uwagę zasługuje Uniwersytet Wileński (założony przez króla Stefana Batorego), na którym studiowało lub wykładało wielu słynnych Polaków (Śniadeccy, Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Miłosz...). Na koniec zwiedziliśmy klasycystyczną Katedrę Wileńską, w niej znajduje się piękna barokowa kaplica, w której jest pochowany św. Kazimierz – patron Litwy.

Odwiedziliśmy także Troki. W Trokach znajduje się zamek na wyspie jeziora Galwie – największa budowla obronna na Litwie. Po wielu emocjach i czasie wolnym udaliśmy się w kierunku Polski.
Dziękujemy serdecznie naszej wspaniałej przewodniczce Alinie Obolewicz, kierowcom z Firmy „Delux” - panom Leszkowi i Dymitrowi za bardzo sympatyczną atmosferę i „dobrą jazdę”. Dziękujemy właścicielce zajazdu, w którym gościliśmy.
Kolejna wycieczka już niebawem. Zapraszamy do uczestnictwa.

Tomasz Lenkowski
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages