Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Wizyta Studyjna – Biblioteka Zdrowego i Twórczego Człowieka – Małe Projekty Wielkie Działania

2014-12-09 12:49:18 (ost. akt: 2014-12-09 23:39:52)

Autor zdjęcia: Krzysztof Dzięgielewski

Korszeńska Biblioteka Publiczna w piątek 28 listopada, gościła w swoich podwojach bibliotekarzy, przedstawicieli instytucji partnerskich oraz stowarzyszeń i innych organizacji działających zarówno w sferze kultury, ale też wspierających kulturę, z gminy Korsze, powiatu kętrzyńskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

Uczestnicy wizyty przybyli m.in. z takich miejscowości jak: Kętrzyn, Barciany, Lipowiec, Dywity, Purda, Reszel, Bezledy, Wojciechy. Wśród uczestników znalazła się również członkini Klubu Seniora „Pod Dębem” działającego przy korszeńskiej bibliotece oraz była pracownica biblioteki- aktywna członkini Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Korszach.
Goście przybyli do Korsz w ramach Wizyty Studyjnej, pt. "Biblioteka zdrowego i twórczego człowieka - małe projekty, wielkie działania" organizowanej przez bibliotekę w ramach programu „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”.

Organizatorem Programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które realizuje ten program w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzymuje dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Celem wizyty studyjnej jest:
upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań w środowisku bibliotecznym w zakresie usług dla różnych grup mieszkańców oraz promowanie partnerstwa z lokalnymi organizacjami i instytucjami,
integracja środowiska bibliotekarzy i nawiązywanie nowych kontaktów zawodowych,
rozwój kompetencji bibliotekarzy w zakresie pracy w zespole i stosowania aktywnych form dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Dzięki aplikowaniu do programu, na realizację wizyty studyjnej Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach otrzymała dofinansowanie.
Inspiracją do zorganizowania wizyty był projekt „Biblioteka zdrowego i twórczego człowieka” realizowany w I połowie 2014 r.

Podczas wizyty gościliśmy gospodarza naszego miasta i gminy, a mianowicie Ryszarda Ostrowskiego- Burmistrza Korsz. Pan burmistrz witając gości wyraził swoje uznanie dla pracy bibliotekarzy i osób działających na rzecz kultury. Burmistrz podkreślił jak ważna jest niezależność instytucji kultury działających w naszym mieście. Dzięki temu mogą one dobrze służyć naszemu społeczeństwu i wypełniać swoją misję współpracując ze sobą i uzupełniając się. Na koniec burmistrz życzył uczestnikom miłego pobytu i owocnych doświadczeń.

Do udziału w wizycie zaprosiliśmy również Tomasza Lenkowskiego- dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach a zarazem prezesa współpracującego z biblioteką od wielu lat Korszeńskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Otwarte Drzwi”. Prezes Stowarzyszenia podkreślił jak ważne są relacje partnerskie pomiędzy naszymi instytucjami kultury oraz stowarzyszeniami działającymi na terenie naszego miasta i gminy.

Spotkanie odbywało się pod czujnym okiem obserwatora „Wizyty za jeden uśmiech-przyjedź, zobacz, działaj” z ramienia Rady Programowej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Pani Małgorzaty Jezierskiej. Pani Małgorzata była mile zaskoczona tym co zastała w Korszach. Wspomniała między innymi o tym, że była w Korszach mniej więcej 25 lat temu. Od tego czasu Korsze, a przede wszystkim biblioteka przeszła ogromne zmiany. Pogratulowała samorządowi, burmistrzowi i dyrekcji biblioteki ciągłego rozwoju i funkcjonowania instytucji kultury w tak pięknym budynku. Podkreśliła przy tym, jak ważne jest wsparcie i współpraca samorządu, który stwarza bardzo dobre warunki do funkcjonowania instytucji, a pracownicy biblioteki potrafią wykorzystać te warunki i własny potencjał do ciągłego poszerzania usług i prowadzenia szerokiej działalności kulturalnej.

Przed częścią oficjalną spotkania nastąpiło zwiedzanie gmachu naszej biblioteki. Podczas zwiedzania mogliśmy pochwalić się ostatnią inwestycją, a mianowicie remontem i dociepleniem dachu biblioteki. Wyremontowane poddasze biblioteki wzbudziło wśród gości zachwyt i uznanie a nawet nutkę zazdrości, ponieważ może ono być wspaniałym podłożem do organizacji wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Część oficjalna wizyty rozpoczęła się od powitania zgromadzonych uczestników i gości oraz przekazania im materiałów szkoleniowych i gadżetów promujących bibliotekę.  Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu uczestników i gości dyrektor korszeńskiej biblioteki- Jadwiga Hajduk przedstawiła, w prezentacji multimedialnej działania oraz efekty projektu „Biblioteka zdrowego i twórczego człowieka”.

Pierwsza część spotkania była również okazją do zaprezentowania strony internetowej biblioteki oraz portalu facebook. Wymiana adresów portali społecznościowych oraz e-maili posłuży do dalszego kontaktu i wymiany doświadczeń między uczestnikami.

Aktywną metodą przeprowadzenia wizyty były warsztaty praktyczne, które pobudziły zmysły i odprężyły uczestników. Były to warsztaty rękodzieła artystycznego, a mianowicie tworzenie przedmiotów z naturalnych wiórków osikowych. Podczas warsztatów, pod czujnym okiem instruktorów z Osikowej Doliny uczestnicy spotkania poznali technikę rękodzielniczą i własnoręcznie wykonali efektowne ozdoby Bożonarodzeniowe. Uczestnicy nabyli nowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swoich placówkach do prowadzenia tego typu zajęć. Warsztaty były również doskonałą okazją do luźnych rozmów na różne tematy. Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, opowiadali o swoich placówkach i własnych pomysłach na działania skierowane do różnych grup użytkowników.
Po wytężonej pracy twórczej przyszedł czas na kolejny punkt programu wizyty, czyli wyjazd do Filii Bibliotecznych. Odwiedziliśmy wszystkie filie działające w naszej gminie (Sątoczno, Łankiejmy, Kraskowo, Garbno). Celem wyjazdu było pokazanie jak wyglądają i działają biblioteki w małych miejscowościach, przy jednoosobowej obsadzie. Był to również czas na dyskusję i wymianę doświadczeń oraz przyjazne rozmowy.

Wizytę studyjną zakończyło zwiedzenie Sanktuarium w Świętej Lipce. Uczestnicy wizyty mieli okazję poznać historię Sanktuarium oraz wysłuchać koncertu organowego wykonanego specjalnie dla naszych gości.
O tym, że wizyta studyjna zrealizowała przyjęte cele, mogą świadczyć niektóre wypowiedzi z ankiety ewaluacyjnej: „ Wizyta świetnie zorganizowana. Dużo różnorodnych informacji. Możliwość wymiany doświadczeń i porad. Różne formy warsztatów- gratulacje”, „Bardzo atrakcyjny program wizyty, całkowicie zrealizowany. Bardzo aktywna grupa uczestnicząca. Ciekawy sposób przekazania informacji”, „Wszystko zorganizowane na bardzo wysokim poziomie”. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i przyjęcie zaproszenia oraz wiele ciepłych słów uznania. Wizyta była nowym doświadczeniem dla naszej placówki i wierzymy, że będzie inspiracją do kolejnych tego typu spotkań, ponieważ przyniosła wiele korzyści zarówno nam gospodarzom wizyty, jak również jej uczestnikom.

Zachęcamy do obejrzenia relacji video:Jadwiga Hajduk

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na korsze.wm.pl w ramkę "  ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages