Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Ołów zatruwa mieszkańców Korsz. Prokuratura zdecyduje o śledztwie

2014-01-27 13:15:52 (ost. akt: 2014-01-27 14:31:41)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Na początku lutego okaże się, czy prokuratura zdecyduje się na wszczęcie dochodzenia w sprawie szkodliwej działalności zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach.

Jak już informowaliśmy, dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kętrzynie złożyła w tamtejszej prokuraturze rejonowej zawiadomienie o możliwości popełnianie przestępstwa przez miejscowy zakład.

Sprawa dotyczy zagrożenia epidemiologicznego, ponieważ od pewnego czasu do sanepidu i Urzędu Miejskiego napływają niepokojące informacje o podejrzeniach zatrucia ołowiem wśród mieszkańców. Kilka osób trafiło nawet do szpitala w Olsztynie.

Wciąż jednak nie zapadła decyzja, czy prokuratura rozpocznie śledztwo. Jak mówi w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" prokurator okręgowy Jan Przybyłek, wszystko wyjaśnia się najpóźniej 7 lutego.

— Do tego czasu potrwa weryfikacja dokumentacji, zapadnie też decyzja o ewentualnym wszczęciu postępowania i jego formie. Jeśli tak się stanie, poważnie bierzemy pod uwagę przeniesienie dochodzenia do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie — informuje Przybyłek.

Przypomnijmy, kętrzyński sanepid wydał decyzję o zamknięciu stanowisk, na których kontrola wykazała przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia ołowiu (firma ma się do tego ustosunkować).

Zamknięcia zakładu domagają się mieszkańcy oraz radni i burmistrz, którzy zwrócili się już nawet w tej sprawie do marszałka województwa oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

erbe


Marszałek województwa zwrócił się do Warmińsko-Mazurskiej Inspektor Ochrony Środowiska o rozważenie możliwości wstrzymania działalności zakładu zgodnie z art. 364 Prawa Ochrony Środowiska. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może zgodnie z prawem wstrzymać funkcjonowanie zakładu jeżeli działalność zagraża życiu lub zdrowiu ludzi.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. odpowiedz #1316272 | 195.136.*.* 4 lut 2014 21:21

  Na stronie fb Zakład Recyklingu Korsze cenzurują komentarze więc napiszę tutaj. Zakład wrzucił link do tej strony z opisem http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-zajm ie-sie-projektem-dot-recyklingu-zuzytych -baterii-i-akumulatorow/01js6 "KOMU ZALEŻY NA ZAMKNIĘCIU ZAKŁADU W KORSZACH? Czy świetle ostatnich wydarzeń możemy mówić o PRZYPADKU? PROJEKT zakłada , że będzie tylko 1 zakład recyklingu zużytych akumulatorów w Polsce. Pojawia się coraz więcej znaków zapytania, a sytuacja staje się niepokojąca. " i zabawnym komentarzem: "Ta informacja zmienia postać rzeczy i rzuca nowe światło na całą sprawę. Czyżby ktoś celowo zasiał ziarno niezrozumiałego strachu i nienawiści w mieszkańcach Korsz. Czy tak przygotowuje się grunt pod nowe projekty ustaw w naszym rządzie?...." Myślę ,że zakład się asekuruje zasłaniając się konfliktem mieszkańców z zakładem. A moim zdaniem to zakład w korszach miał być tym monopolistą. Czy to nie dziwne, że do końca stycznia marszałek woj. w-m. miał wydać decyzję w sprawie rozszerzenie pozwolenia zintegrowanego... a tymczasem 4 lutego rząd ma się zająć projektem dotyczącym recyklingu akumulatorów ? Projekt przewiduje, iż zużyte baterie i akumulatory kwasowo-ołowiowe będą przetwarzane na terenie tylko jednego zakładu, który zajmuje się także recyklingiem ołowiu i jego związków. To właśnie tym zajmuje się zakład w korszach. Pewne jest na 100% ,że właściciel musiał dobrze wiedzieć o tym, że taki projekt powstanie, inaczej by nie wysępował o rozszerzenie pozwolenia. A tu taki klop - mieszkańcy niespodzianke zrobili i sie zbuntowali!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wiatrak #1315524 | 195.117.*.* 4 lut 2014 12:02

  Czy wiatraki też przeszkadzają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Henio,miałeś swoje 5 min,pamiętamy #1313755 | 217.118.*.* 2 lut 2014 18:21

   który burmistrz????? ten co ostatnio udziela się Henio, miał swoje 5 min,wszyscy pamiętamy jak skończył swoje rządy :)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lol #1313301 | 93.154.*.* 1 lut 2014 22:36

   a gdzie jest burmistrz? Niech dzwoni przecież to nasz przedstawiciel nie tylko do brania kasy

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. lol #1312598 | 79.191.*.* 1 lut 2014 07:06

   dlaczego organy powołane do ochrony naszego zdrowia nie jada do zakladu i nie zobacza jak teraz sa wywozone po cichu wszystkie toksyczne substancje? bo co ktos sie boi odpowiedzialnosci?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages