środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W mieście wrze. Pracy nie będzie, ale chcą zamknięcia zakładu

2014-01-21 19:14:30 (ost. akt: 2014-01-21 19:06:32)

Zakład recyklingu akumulatorów w końcu odebrał decyzję sanepidu, nakazującą zamknięcie niebezpiecznych działów. Zdaniem mieszkańców, właśnie działalność tej firmy jest powodem obecności ołowiu we krwi niektórych osób. Stanowisko w sprawie zamknięcia zakładu zajęli też burmistrz i radni.

W mieście wciąż wrze. Jak już informowaliśmy, dotychczas pięcioro dzieci z Korsz zostało skierowanych do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z podejrzeniem zatrucia ołowiem. Mieszkańcy uważają, że trucicielem jest jeden z miejscowych zakładów.

9 stycznia — po przeprowadzonych kontrolach — sanepid w Kętrzynie wydał decyzję nakazującą właścicielowi wstrzymanie pracy na wskazanych stanowiskach, na których stwierdzono przekroczenia dopuszczalnej normy stężenia ołowiu.

Firma jednak długo jej nie przyjmowała (sanepid potrzebował potwierdzenia odbioru). W końcu jednak doręczenie się powiodło.

Niepokojących sygnałów płynących od mieszkańców do sanepidu i Urzędu Miejskiego w Korszach było wiele. Pierwsze pojawiały się już w 2012 r. Od pewnego czasu w mieście istnieje nawet możliwość bezpłatnego badania krwi. Skorzystało już z tego ok. 500 osób. Znane są już wyniki ok. 100, większość jest niepokojąca. Dlatego mieszkańcy domagają się zamknięcia zakładu.

Więcej na ten temat przeczytasz w środowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej". Aktualny numer znajdziesz także tutaj: kupgazete.pl.


erbe
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #1322300 | 83.31.*.* 11 lut 2014 14:12

  podobno z urzedu odchodzi pani sekretarz...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. włodarz da zatrudnienie! #1320739 | 195.136.*.* 9 lut 2014 19:16

  Pan burmistrz zatrudnił ostatnio sporo osób - do Moku chyba z 5, do urzędu kolejne córki swoich pracownic, nie ma co się bać ,że pracy nie będzie, wystaczy się w Korszach dobrze zakrecić i stołek w Gminie murowany!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. !!!! #1316273 | 195.136.*.* 4 lut 2014 21:22

  Na stronie fb Zakład Recyklingu Korsze cenzurują komentarze więc napiszę tutaj. Zakład wrzucił link do tej strony z opisem http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-zajm ie-sie-projektem-dot-recyklingu-zuzytych -baterii-i-akumulatorow/01js6 "KOMU ZALEŻY NA ZAMKNIĘCIU ZAKŁADU W KORSZACH? Czy świetle ostatnich wydarzeń możemy mówić o PRZYPADKU? PROJEKT zakłada , że będzie tylko 1 zakład recyklingu zużytych akumulatorów w Polsce. Pojawia się coraz więcej znaków zapytania, a sytuacja staje się niepokojąca. " i zabawnym komentarzem: "Ta informacja zmienia postać rzeczy i rzuca nowe światło na całą sprawę. Czyżby ktoś celowo zasiał ziarno niezrozumiałego strachu i nienawiści w mieszkańcach Korsz. Czy tak przygotowuje się grunt pod nowe projekty ustaw w naszym rządzie?...." Myślę ,że zakład się asekuruje zasłaniając się konfliktem mieszkańców z zakładem. A moim zdaniem to zakład w korszach miał być tym monopolistą. Czy to nie dziwne, że do końca stycznia marszałek woj. w-m. miał wydać decyzję w sprawie rozszerzenie pozwolenia zintegrowanego... a tymczasem 4 lutego rząd ma się zająć projektem dotyczącym recyklingu akumulatorów ? Projekt przewiduje, iż zużyte baterie i akumulatory kwasowo-ołowiowe będą przetwarzane na terenie tylko jednego zakładu, który zajmuje się także recyklingiem ołowiu i jego związków. To właśnie tym zajmuje się zakład w korszach. Pewne jest na 100% ,że właściciel musiał dobrze wiedzieć o tym, że taki projekt powstanie, inaczej by nie wysępował o rozszerzenie pozwolenia. A tu taki klop - mieszkańcy niespodzianke zrobili i sie zbuntowali!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. P A Z #1307053 | 83.24.*.* 26 sty 2014 12:34

  w normalnej firmie za taki stan rzeczy pierwszy straciłby stanowisko dyrektor, ale ten jest z rodziny prezesa. w czystej postaci nepotyzm!!! cofamy się do średniowiecza!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. komus zakład przeszkadza #1306233 | 128.117.*.* 25 sty 2014 10:44

  z zazdrosci

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (39)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages