Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Dzieci z podejrzeniem zatrucia ołowiem. Winny miejscowy zakład?

2014-01-15 12:12:05 (ost. akt: 2014-01-15 12:21:00)

Autor zdjęcia: redakcja archiwum

Trójka kolejnych dzieci została skierowana do szpitala z podejrzeniem zatrucia ołowiem. Mieszkańcy Korsz uważają, że trucicielem jest jeden z miejscowych zakładów. Potwierdza to sanepid. Sprawa trafiła już do prokuratury.

Kilka dni temu do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiło dwoje 5-letnich dzieci, u których podejrzewano zatrucie ołowiem. — W ich krwi stwierdzono obecność ołowiu. Nie stwierdziliśmy na szczęście objawów ani zatrucia ostrego, ani przewlekłego. Wykonaliśmy szereg badań. Stan pacjentów jest dobry. W środę dzieci mają zostać wypisane — mówi Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu. Dzisiaj sanepid informował o trzech kolejnych dzieciach, które mają trafić do Olsztyna z takimi samymi objawami. Jak mówi Elżbieta Łabaj, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, skargi napływają od mieszkańców do różnych instytucji już od 2012 r. - Ostatnia kontrola z połowy grudnia, którą przeprowadziliśmy bez zapowiedzi, wykazała przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia ołowiu na trzech stanowiskach pracy — wyjaśnia.

Powiatowa stacja sanepidu skierowała już sprawę do prokuratury w Kętrzynie. Skontaktowaliśmy się z zakładem w Korszach, ale obecnie nikt nie komentuje sprawy. Prezes firmy dostępny ma być dopiero w poniedziałek.

Więcej o sprawie przeczytasz w czwartkowym wydaniu "Gazecie Olsztyńskiej".


erbe
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawe dlaczego? #1322299 | 83.31.*.* 11 lut 2014 14:12

  Podobno z urzedu odchodzi pani sekretarz...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. może znaleźliśmy odpowiedz na zapowskie boląc #1316563 | 83.9.*.* 5 lut 2014 08:37

  Na stronie fb Zakład Recyklingu Korsze cenzurują komentarze więc napiszę tutaj. Zakład wrzucił link do tej strony z opisem http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-zajm ie-sie-projektem-dot-recyklingu-zuzytych -baterii-i-akumulatorow/01js6 "KOMU ZALEŻY NA ZAMKNIĘCIU ZAKŁADU W KORSZACH? Czy świetle ostatnich wydarzeń możemy mówić o PRZYPADKU? PROJEKT zakłada , że będzie tylko 1 zakład recyklingu zużytych akumulatorów w Polsce. Pojawia się coraz więcej znaków zapytania, a sytuacja staje się niepokojąca. " i zabawnym komentarzem: "Ta informacja zmienia postać rzeczy i rzuca nowe światło na całą sprawę. Czyżby ktoś celowo zasiał ziarno niezrozumiałego strachu i nienawiści w mieszkańcach Korsz. Czy tak przygotowuje się grunt pod nowe projekty ustaw w naszym rządzie?...." Myślę ,że zakład się asekuruje zasłaniając się konfliktem mieszkańców z zakładem. A moim zdaniem to zakład w korszach miał być tym monopolistą. Czy to nie dziwne, że do końca stycznia marszałek woj. w-m. miał wydać decyzję w sprawie rozszerzenie pozwolenia zintegrowanego... a tymczasem 4 lutego rząd ma się zająć projektem dotyczącym recyklingu akumulatorów ? Projekt przewiduje, iż zużyte baterie i akumulatory kwasowo-ołowiowe będą przetwarzane na terenie tylko jednego zakładu, który zajmuje się także recyklingiem ołowiu i jego związków. To właśnie tym zajmuje się zakład w korszach. Pewne jest na 100% ,że właściciel musiał dobrze wiedzieć o tym, że taki projekt powstanie, inaczej by nie wysępował o rozszerzenie pozwolenia. A tu taki klop - mieszkańcy niespodzianke zrobili i sie zbuntowali! Przeczytaj cały tekst: W mieście wrze. Pracy nie będzie, ale chcą zamknięcia zakładu - Korsze http://korsze.wm.pl/187221,W-miescie-wrz e-Pracy-nie-bedzie-ale-chca-zamkniecia-z akladu.html#ixzz2sQmVADaD

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do "zawiść czy brak wiedzy?" #1303722 | 195.136.*.* 22 sty 2014 21:56

  Mieszkańcy się już dostatecznie wyedukowali, szczegolnie przydate okazaly sie ulotki "miszkanca korsz" dotyczace zatruc olowiem - Z E N U J A C E. Trzeba bylo sie troche bardziej przylozyc, ale albo jestescie bezmozgami ,albo tak totalnie w dupie macie ludzi , ktorym syficie pod nosem. a Tu... klops 2100 osob pomyslalo:D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. eee #1303081 | 89.229.*.* 22 sty 2014 09:41

  Czytając te durne komentarze dochodzę do wniosku, że zatrucie ołowiem w dzisiejszych czasach to norma. A niech sobie ludzie cierpią. Jesze walnie parę elektrowni atomowych i to tez okaże się normą. Kiedyś przecież jedna baba pod Czarnobylem po wybuchu reaktora stwierdziła, że przeżyła Wielką Wojnę Ojczyźnianą to i to przeżyje. Cesarstwo Rzymskie upadło m. in. przez zastosowanie ołowianych rur w akweduktach. Komuna mydliła oczy, a teraz legalny kapitalizm może nas legalnie mordować.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zawiść czy brak wiedzy ????? #1302505 | 188.95.*.* 21 sty 2014 16:21

  Szanowni Państwo to nie opary ołowiu, to raczej opary absurdu. W powietrzu uwalniają się ziarna pyłu ołowiu. Skąd się biorą? Ołów uwalnia się przy : - produkcji cementu -produkcji szkła, kryształów -produkcji żelaza oraz stali, -produkcji emalii oraz lakierów -spalaniu paliwa lotniczego Ołów zawierają również nawozy azotowe stosowane w rolnictwie oraz sama gleba. W środowisku naturalnym występuje w górnej części powierzchni skorupy ziemskiej. Obecnie znanych jest blisko 200 minerałów zawierających ołów. Ołów pozyskiwany jest od ok .550 p.n.e. (PRZED NASZĄ ERĄ) Więc proponuję mieszkańcom Korsz, aby jeździli drewnianymi wozami bądź kamiennymi jak Flinstonowie . Oczywiście kamień na wozy musi sprawdzić Sanepid . Koniom ciągnącym wozy, tyłek zabić kołkiem, aby nie wydzielały" trujących oparów" Należy powołać komitet w sprawie zakazu lotów nad Korszami. Faktem jest również to że ołów jest, był i będzie w naszym otoczeniu zarówno na wsiach jak i miastach. Może zanim zamkniecie ten zakład warto poczytać literaturę w jaki sposób może dojść do zatrucia ołowiem i jak dostaje się do organizmu człowieka. Przydała by się kampania informacyjna w temacie, bo jak widać kilku pieniaczy potrafi zbuntować całe społeczeństwo. Co do uciętych rur zanieczyszczających glebę to prokuratura powinna odszukać tego kolegę hydraulika, bo nie sądzę aby projekt zakładał takie rozwiązanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (57)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages