Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

W Korszach cenią książkę

2013-11-29 12:13:59 (ost. akt: 2013-11-29 13:13:05)

Autor zdjęcia: http://www.korsze.pl

8 miejsce w kraju to nie w kij dmuchał. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach znalazła się na ósmym miejscu w rankingu bibliotek zorganizowanym przez Instytut Książki razem z „Rzeczpospolitą”.

- Zajęcie w ubiegłym roku piętnastego miejsca w kraju i pierwszego w województwie warmińsko-mazurskim uważaliśmy na wielki sukces. Tegoroczne wyniki przeszły jednak nasze najśmielsze oczekiwania. Znaleźć się w pierwszej dziesiątce w kraju to nie lada wyczyn przy tak ogromnej konkurencji – mówi Jadwiga Hajduk, dyrektor MGBP w Korszach.

W tegorocznej edycji rankingu wzięło udział 763 biblioteki. Adresatami rankingu były gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta mające mniej niż 15 tys. mieszkańców.

Przedsięwzięcia ma na celu wyłonienie najlepiej prowadzonych bibliotek w mniejszych miejscowościach, a za tym wskazanie gmin, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa.

Przy ocenie bibliotek brano pod uwagę między innymi wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2002r. czy procent dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 roku.

Rozstrzygnięcie oraz podsumowanie rankingu odbyło się. w siedzibie Centrum Prasowego PAP w Warszawie. Z rąk wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego, dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena oraz redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Bogusława Chraboty dyplomy odebrali Jadwiga Hajduk, dyrektor bublioteki i burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski.

Według wiceministra Piotra Żuchowskiego najlepsze biblioteki prowadzone są nie zawsze w tych gminach, które mają najwięcej pieniędzy, a w tych, gdzie władze samorządowe rozumieją, jak ważne jest inwestowanie w kulturę.

- Cieszy nas fakt, że nasz samorząd jest otwarty na potrzeby bibliotek i nie należy do tych którzy na kulturze chcą oszczędzać, dlatego dzięki temu możemy ciągle się rozwijać - mówi Jadwiga Hajduk. - Biblioteki w naszej gminie mogą być powodem do dumy zarówno dla władz samorządowych, ale też dla lokalnej społeczności. Wszystkie placówki biblioteczne dzięki funduszom pozyskanym zarówno przez samorząd jak i samą bibliotekę zostały wyremontowane, zaś filia biblioteczna w Garbnie, znalazła swoje miejsce w nowo oddanej świetlicy wiejskiej.

oprac. ih, źródło: MGBP


Do poczytania:Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na korsze.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages